Jelenlegi hely

Keresztelő keddek - Kultúrtörténeti Szabadegyetem a Ráday Múzeumban

Az előadásokról:

2019. április 9. kedd, 17 óra:
dr. FOGARASI Zsuzsa művészettörténész: A keresztelő készlet titkai

Ki és miért készíttetett egy különleges keresztelő készletet a kecskeméti gyülekezet számára 1785-ben? Hogyan kapcsolódik a készlet az akkori kecskeméti tudós lelkészhez, Göböl Gáspárhoz? Mi lett a műtárgy sorsa a későbbiekben?

2019. május 7. kedd, 17 óra:
FARAGÓNÉ BENCSIK Dóra református lelkész: Jegy és pecsét - Beszélgetés a keresztségről.

Mi a keresztség szimbolikája? Milyen vallástörténeti előképei vannak? Hogyan gyakorolták Jézus első tanítványai, az ősegyház? Van-e különbség a keresztyén felekezetek keresztségről szóló tanításában? Hogyan gyakorolják, mit vallanak a keresztségről a reformátusok?

2019. május 14. kedd, 17 óra:
ÖTVÖS NAGY Ferenc ötvös-restaurátor, muzeológus: A reformáció ötvösművészete - műhelytitkok: Így készült a keresztelő készlet…

A XVI. századi magyar reneszánsz művészetben kialakult stiláris hagyomány tovább folytatódott, s a legjellemzőbb vonásuk a reneszánsz tradícióihoz való ragaszkodás volt. A mesterek soha nem látott tökélyre fejlesztették a profán és a református vallási-ideológiai tényezőknek leginkább megfelelő, hivalkodástól mentes – dísztelenebb –, egyszerű, választékosan elegáns formai és stiláris megoldásokat, mely tárgyak anyagukban is változtak. Leginkább ezüstöt és az ónt, alkalmazták… Különösen érdekes lehet a hallgatóság számára a keresztelő készlet készítésének műhely titkai…

2019. május 28. kedd, 17 óra:
SÁRDI Margit irodalomtörténész, egyetemi tanár:

Tudományos? Fantasztikus? Göböl Gáspár és az Utazó lélek - A 18. századi elbeszélésektől napjaink sci-fi irodalmáig

Az oldal tetejére