RE-formáció, Re-konstrukció munkacímű kiállítás a Ráday Múzeumban

A Ráday Múzeum új kiállításának középpontjában egy a Kecskeméti Református Egyházközségnek 1785-ben adományozott keresztelő készlet áll, melynek adományozói Nagybócsai Sárközy János és felesége, Guty Mária voltak.

A keresztelő készlet egészen unikális ötvösmű, párhuzamát nem ismerjük a protestáns anyagban. 1934-ben, az Országos Református Kiállításon mutatták be először a nagyközönségnek, ahol kiemelkedő sikert aratott. A tárgynak azonban azóta nyoma veszett, már a legidősebb kecskeméti reformátusok sem emlékeznek rá, ami szinte kizárja, hogy a 2. világháborút megelőzően még használták azt.

A Ráday Múzeum a reformáció 500. évfordulójának alkalmából – a rendelkezésre álló források, fotó és leírás alapján – rekonstruálta a keresztelő készletet.

A bemutatott, rekonstruált készlet kapcsán a kiállítás narratívája bemutatja a református liturgikus-ágendás keresztelési hagyományokat, az adományozó Sárközy-családot, valamint azt a lelkészt, Göböl Gáspárt, akinek művészetszeretete inspirálhatta az unikális műtárgy elkészültét.

Az időszaki kiállításban folyamatosan vetítjük majd azt a református keresztelést bemutató néprajzi filmet, melyet dr. Szacsvay Éva (Ravasz László püspök unokája) készített szakértőként.

Kurátor: Fogarasi Zsuzsa

Tervezés-kivitelezés: Vass-Eysen Ervin, Zalatnai Pál